Premiera singla zapowiadającego płytę „Classical Massacre”

Piotr Fronczewski i Michał „JELONEK” Jelonek w utworze „Aria Skołuby” z opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki/libretto Jan Chęciński,  jako pierwszy singiel zapowiadający nową płytę Jelonka „Classical Massacre”

Jelonek opowiada:

„Rok 2019 jest rokiem jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich, Stanisława Moniuszki, dlatego postanowiłem pochylić się i rockowo „popastwić” nad legendarną i ponadczasową „Arią Skołuby” ale też przy okazji przybliżyć twórczość tego kompozytora fanom metalu i rocka. Długo szukałem niskiego, nietuzinkowego i charyzmatycznego głosu. Chodziłem, pytałem, węszyłem, zaglądałem w ciemne zaułki, pukałem do drzwi , gdy nagle… wróciły do mnie wspomnienia z dzieciństwa i z wczesnej „młodzieżowości” i zagrzmiały głosem profesora Kleksa, Franka Kimono czy Pana Piotrusia z Kabaretu Olgi Lipńskiej ! Ku mojej ogromnej radości Piotr Fronczewski zgodził się wziąć udział w nagraniu, dodał teatralnego blasku i pełnego humoru dystansu i autoironii. Piotr Fronczewski w roli Skołuby litościwie zasłonił swoim genialnym głosem i interpretacją artystyczną mój prymitywny warsztat wykonawczy za co jestem mu ogromnie wdzięczny.

Piotr –  DZIĘKUJĘ! Jestem Twoim fanem i…. nigdy Ci tego nie wybaczę ! :).

Stanisław Moniuszko, herbu „Krzywda”, operę „Straszny Dwór” skomponował gdy Polska była pod zaborami, a premiera opery, która odbyła się kilka miesięcy po upadku powstania styczniowego, była wielkim manifestem patriotycznym.  Dlatego też, już po trzecim przedstawieniu „Straszny Dwór” został zdjęty z afisza i zakazany przez rosyjską cenzurę. Trzeba pamiętać, że zabory to okres prześladowań Polaków, potężnej germanizacji i rusyfikacji polskiego społeczeństwa a zadziorne mazurki, wzniosłe polonezy i zbuntowane krakowiaki były niemile widziane przez zaborców. Jako muzyk rockowy uwielbiam bunt i podziwiam Moniuszkę za to piękne dzieło i ogrom pracy, który w nie włożył, mimo świadomości, że „żywot” tej opery pod okiem zaborcy będzie krótki. Stasiu –  byłeś „Charakterny Facet” !

I taka mnie w tym miejscu nachodzi refleksyja abyśmy szanowali przywilej udziału w wolnych wyborach. Nie wnikając w wybór politycznej strony, proszę Was abyście poszli oddać swój głos, bo nasi pradziadkowie pod zaborami jedyny „przywilej” jaki mieli to udział w powstaniach.”

Pozdrawiam serdecznie wszystkich 🙂

Jelonek

W nagraniu udział wzieli:

  • Piotr Fronczewski – wokal
  • Michał „Jelonek” Jelonek – skrzypce, altówka, instr. klawiszowe, aranżacje
  • Dariusz „Daray” Brzozowski – perkusja
  • Robert Fijałkowski – gitara
  • Mariusz „Maniek” Andraszek – gitara basowa
  • Andrzej Karp – nagrania, miks, mastering

A przy okazjone : zaprrraszam serrrrdecznie na najbliższe jelonkowate koncerty >>>>>>>>>>